15 Kasım Trafik Kazazedelerini Anma Günü

15 Kasım Dünya’da Trafik Kazazedelerini Anma Günü
Dünya da ve Türkiye’de her gün trafik kazaları nedeniyle hayatı değişen binlerce insan var. Küçük bir dikkatsizlik sonucu hayata erken veda edenler ve yine aynı nedenle engelli olarak hayatına devam etme zorunda kalanlar.
Trafik kazasında hayatını kaybeden insanların geride bıraktıklarının ve bir engelle hayata devam edenlerin yüzleştiği psikolojik, duygusal, ekonomik sorunlarla başa çıkmak kolay değil. Yalnız başlarına altından kalkmaları daha da zor.
15 Kasım bu şekilde kaybettiklerimizi anma günü, yakınlarına destek olma günü.
Her gün trafiğe çıkarken büyük bir sorumluluk taşındığının unutulmaması gerekiyor. Yolları güvenli hale getirmek, trafik canavarı olmamak elimizde!
Trafik kazası sonucu, tamamen başkasının hatası nedeniyle çok genç yaşta, yapacak daha çok şeyleri varken hayattan, sevdiklerinden koparılan iki arkadaşım var

.
İlköğretim Müfettişi Niyazi Hayırlı ve Dr. Kemal Hoşgeçin. Niyazi abi hem de gönüllü trafik müfettişiydi, trafiğin iyileştirmesine katkıda bulunmak için bu gönüllü işi yapıyordu. Ne yazık ki 2019 sonbaharında, yaya kaldırımında yürürken iki trafik canavarının kurbanı oldu. Kendisini sevenlerinden ayıranlar ne yazık ki tutuksuz yargılanıyor, onlar dışarda. 24 Kasımda mahkeme var, adaletin yerini bulması yakınlarına belki biraz teselli olur, belki trafik canavarlarına ders olur.
Dr. Kemal Hoşgeçin de 1997 yılında ters yönden gelen bir aracın çarpması sonucu yine başkasının hatası edeniyle hayatını kaybetmişti henüz 20 günlük baba iken!
Onları elbette bir gün değil sık olarak anıyorum, anıyoruz. 15 Kasım da Dünya da trafik kazazedelerini anmaya ayrılmış bir gün. Soruna dikkat çekilmesi, önlemlerin yenilenmesi açısından önemli.
Birleşmiş Milletlerin bütün Ajansları bugün kaybettiği iş arkadaşları için sanal bir mum yakmaya davet edildi ve konunun önemine bir kez daha dikkat çekti.

Gülseren Tozkoparan Jordan