Ankit Tiwari Yogayı sevdirdi gidiyor

 

 

Yoga Gurusu Ankit Tiwari Ankara’ya veda etti

Hindistan Büyükelçiliği’nde iki yıldır Yoga öğreten ve uygulatan Ankit Tiwari gönüllerinde taht kurduğu yoga sever öğrencilerine veda etti. Büyükelçilikte Görev süresi dolan Ankit Tiwari 14 Aralık Pazartesi sabahı Türkiye den ayrılarak Hindistana dönüyor.

Son veda toplantısını 12 Aralık 2020 Cumartesi akşamı Zoom ortamında gerçekleştiren Ankit Tiwari’ye öğrencileri teşekkür ve minnetlerini ifade etti. Bazı öğrencileri Yoga ile tanışmalarının Hindistan Büyükelçiliği’nin organizasyonu ile Ankit Tiwari aracılığıyla olduğunu,Yoga’yı hayatlarına sokup sevdirdiğini ve fark yarattığını, bundan duydukları mutluluğu dile getirirken önceden Yoga yapanlar bu fırsatın Yoga’da devamlılığı sağladığını belirterek teşekkür etti.

Bir grup öğrencisi ile önceki hafta Botanik parkta vedalaşıp pasta kesen Ankit gelemeyenlere Zoom da veda etti.

Vedasından önce Ankit Tiwari ile Botanik parkta yaptığımız son görüşmede Ankara- Türkiye tecrübesini Yoga’ya gelen öğrencilerini, onlarla nasıl anlaştığını sorduk.

Ankit Ankara’da bulunmaktan mutlu olduğunu, Yoga’ya gelen öğrencilerinin hepsiyle çok iyi anlaştığını ve derslerin uyum içinde geçtiğini belirtti. Yogaya gelenleri“Arayan -Seekers”lar olarak tanımlayan Tiwari onların başka fikirleri ve insanları tanımaya açık olduklarını ve hepsiyle o nedenle iyi anlaştığını, hiç bir sorun yaşamadığını söyledi. Ankit “Believers- İnananlar” diye tanımlanan grubun dışarıya ve başka fikirlere daha az açık olduğunu, sorgulamadan inanmaya eğilimli olduklarından bir kez inandıkları şeyin en doğru olduğunu düşünür ve başka fikirleri duymaya bile kapalıdırlar, oysa arayanlar öncelikle araştırır sonra karar verir, açıktırlar ”dedi.

Öncelikle araştırıp tecrübe etmenin körü körüne her söylenene inanmaktan daha doğru olduğunu vurgulayan Ankit Tiwari “Biz Yoga da hiçbir zaman öncelikle inanmalısın demeyiz, önce araştır sonra inan “ deriz , eğer Yoga yapıyorsan bunun anlamı “Seekers- Arayan” sın demektir. Eğer “Believers” isen birisi güneş kuzeyden doğar derse inanır sorgulamazsın ama Seekers- Arayan bunu sorgular ve sonra inanır”şeklinde düşüncelerini dile getirdi.

Ankit Elçikle kontratının iki yıl olduğunu ve 5 Aralık’ta bittiğini, pandemi nedeniyle yoga için toplanılamadığından dolayı uzatılmadığını, ilerleyen zamanlarda pademinin durumuna göre Büyükelçiliğin kendi mekanında yapılan Yoga derslerini yeniden değerlendirebileceğini ifade etti.

Kovit’ten nasıl korunduğunu sorduğumuzda :

Ankit Yoga yapmanın bağışıklık sistemini de güçlendirdiğini söyledi. Covit19 olsa bile insanın dinlenerek vücuda kendini tedavi etme şansı verdiğinde daha kolay kendini toparlayacağını ifade etti. Eylül ortasında yakalandığı Covit 19 süresince iki tam gün yattığını, nefes egzersizlerini sürekli yaptığını ve ilaçlarını alarak çabuk atlattığını beş gün içinde tamamen kurtulduğunu sözlerine ekledi.

Zerdaçal , zencefil, karabiber gibi baharatları tüketmenin de bağışıklığı çok desteklediğini, ülkesinde bunların her yemekte kullanıldığını, çay olarak da çok tüketildiğini belirtti.

İnsanların eve kapanmasından dolayı cep telefonlarına cok bağlandığını arada bir, bir yana bırakmak gerektiğini ve Yoga duruşları yapmak gerektiğini çünkü bu duruşların kasları güçlendirdiğini, kişinin kaslarının ve nefesinin farkına varmasının önemli olduğunu anlattı.

Nefes egzersizlerinin işe yaradığını ve iyileştirmeyi hızlandırdığını vurguladı.

Ankit ülkesine döndüğünde, kendi kurslarını başlatacağını ve arkadaşlarıyla geliştirdiği telefon uygulaması aracılığıyla yoga derslerine uluslarası olarak devam edeceğini ifade etti. Ayrıca hastalıklarla ilgili Yoga eğitimi almanın da planları arasında olduğunu söyledi.

Yoga yaptırmaya 2018 de o zamanın Büyükelçisi, şimdi Hindistan da Kabine de Bakan olan

Sanjay Bhatthacharyya öncülüğünde başlayan Ankit 2019 Mart ayında Covit pandemisinin başlaması nedeniyle önce Skypte sonra You tube kanalında soz zamanlarda da Zoom ortamında düzenli olarak devam etti. Kurduğu WA grubuyla iletişimi sağlayarak öğrencilerine bilgi verdi, link gönderdi, pandemi sürecince yoga severleri yogadan mahrum bırakmadı.

İlgilenenler için Ocak ayından itibaren online ortamda yine canlı olarak devam edeceğini bildirdi. Ankit Tiwari instagram da, Fb da ve You tube da Ankit Yoga adıyla takip edilebilir.

Hindistan’ın yeni Türkiye Büyükelçisi Sanjay Panda 12 Haziran 2020 de göreve başladı.

Gülseren Tozkoparan Jordan