Uluslararası Yoga Günü kutlandı

“Hepimiz mutlu olalım, hepimiz özgür olalım, hiç kimse acı çekmesin, uğurlu olanı görelim. Barış sadece barış olsun” duasıyla başlayıp bitirildi Yoga gününde yapılan etkinlikler.

Yoga Günü 2014 yılında Birleşmiş Milletler’in 177 üye ülkesi tarafından kabul edilerek Uluslarası Yoga Günü ilan edildiğinden bu yana her 21 Haziran da dünya çapında çeşitli etkinliklerle kutlanır.

Beden ve zihni uyumlaştırmak anlamına gelen Yoga da bu uyum duruşlar, nefes egzersizleri ve meditasyon ile sağlanır.

Bu yıl Hindistan’ın Ankara Büyükelçiliği Pandemi kuralları elverdiğince 7. Uluslararası Yoga Gününü Türkiye’de 5 güne yayarak farklı şehirlerde çeşitli yoga etkinlikleri ile kutladı.

İlk Etkinlik 21 Haziran’da İstanbul’da “Boğaziçi’nde Yoga” sloganı ile başladı ve İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun destek ve katılımıyla gerçekleştirildi.

Kutlamaların ikinci ayağı Ankara da Büyükelçilik binasının bahçesinde 23 Haziran’da

“Sağlık ve Sıhhat için Yoga” sloganı ile açık havada yapıldı. Elçilik’teki Yoga etkinliğine özellikle pandemi öncesinde Elçilik Yoga Merkezi’ne devam eden katılımcılar yoğun ilgi gösterdi.

Büyükelçilik 2019 yılında yoga kursları açmış ve bundan haberdar olan şanslı Ankaralı’lar büyük ilgi göstermiş, Elçiliğin toplantı salonu haftanın çeşitli gün ve saatlerinde yoga severlerle dolup dolup taşarken pandemi araya girmişti.

Hindistan’ın Ankara Büyükelçisi Sanjay Kumar Panda yaptığı konuşmada Yoga’nın beden ve ruh sağlığına olumlu etkilerinin altını çizdi, Hintli bir yoga gurusunun “Vücumuz geçmişte yaşar, zihnimiz gelecekte, Yoga ile bulunduğumuz an’a -şimdiye odaklanırız” sözlerine atıfta bulunarak

Yoga’nın çok eski yıllardan beri sağlık-sıhhat için yapıldığını bununla beraber son on yılda, muazzam sağlık yararları nedeniyle dünya çapında beğeni toplayarak bir yaşam tarzı olarak

popüler hale geldiğini ifade etti.

Ayrıca, Yoganın en önde gelen savunucusu Patanjali’nin Yogayı; “zihinsel çalkantıların ve hayal kırıklıklarının ve dolayısıyla insan acılarının çoğunun ana nedeni olan zihindeki değişikliklerin sonu olarak” tanımladığına dikkat çekti.

Büyükelçi Kumar Panda Hindistan’ın bağımsızlığına kavuşmasının 75. yılı çerçevesinde Yoga günü kutlamalarının daha coşkulu olduğunu ve geniş tuttuklarını da sözlerine ekledi.

“Aslında 2022 de tam bağımsızlığımızın 75. yılı olacak ama biz kutlamalara bu yıldan başlayıp 2 yıl boyunca çeşitli etkinliklerle sürdüreceğiz derken Türkiye’de yoga’ya gittikçe artan ilgi ve destekten mutlu olduklarını dile getirdi ve teşekkür etti.

Daha sonra söz alan Birleşmiş Milletler Türkiye temsilcisi Alvaro Rodrigez Yoga’nın beden – ruh, sağlığı ve zihinsel mutluluğu dengeleyen ve kişisel iyilik haline olumlu katkılarından söz ederek Kovit -19 pandemisinin küresel olarak insanların yaşamlarını ve geçim kaynaklarını mahvetmeye devam ettiği bugünlerde Yoga’nın insanlığın hem fiziksel hem de zihinsel esenliğini destekleme mesajının son derece anlamlı olduğunu vurguladı.

Birleşmiş Milletlerin pandemiye verdiği yanıtın bir parçası olarak personeline yoga tesisleri sağladığını, Dünya Sağlık Örgütü’nün , 2018-2030 Küresel Eylem Planında, fiziksel aktiviteye bağlı sağlığı iyileştirmek için yogadan bahsettiğini, UNICEF’in de çocukların da pek çok yoga duruşunu risk almadan uygulayabileceklerini ve yetişkinlerle aynı faydaları elde edebileceklerine dikkat çektiğinin altını çizdi.

Programın son bölümü 25 Haziran’da Kapodokya Göreme Belediyesi’nin desteği ve katkıları Yoga severlerin katılımıyla gerçekleştirildi. Etkinliğe Göreme Belediye Başkanı Ömer Eren de katıldı. “Hepimiz mutlu olalım, hepimiz özgür olalım, hiç kimse acı çekmesin, uğurlu olanı görelim. Barış sadece barış olsun”

Gülseren Tozkoparan Jordan