Türk Toplumu 6. Sanat Sergisi Londra’da

Türk Toplumu 6. Sanat Sergisi Londra Yunus Emre Enstitüsü’nde açıldı

Türkiye Cumhuriyeti Londra Başkonsolosluğu ve Londra Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen ‘Türk Toplumu Sanat Sergisi’nin 6. Londra Yunus Emre Enstitüsü Galerisinde 5 Mart 2024 tarihinde açıldı.

Bu yıl ‘’Gelin sanatla buluşalım’’ çağrısı ile düzenlenen sergi sanatçıların ve ailelerinin yoğun ilgi gösterdiği bir törenle açılmasının ardından sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Türkiye Cumhuriyeti Londra Başkonsolosluğu ve Londra Yunus Emre Enstitüsü tarafından 2019 yılından itibaren aralıksız olarak düzenlenen Türk Toplumu Sanat Sergisi, Birleşik Krallık’ta yaşayan sanatçıların üretkenliğini teşvik etmek, onları sanatseverlerle buluşturmak ve Türk toplumunun birliğini güçlendirmeyi hedeflemektedir.

Birleşik Krallık’ta yaşayan Türk sanatçıların destek ve katkılarıyla düzenlenen sergi 25 Mart’a kadar açık kalacak ve eserlerinin satışı da gerçekleşecektir.

Gelenekselden Dijital’e 66 Sanat Eseri

Açılışta konuşan Yunus Emre Enstitüsü Londra Müdürü Mehmet Karakuş “Bu yıl sergiye 113 başvuru yapıldığını ve 46 sanatçının geleneksel sanatlardan dijital sanata, fotoğrafçılıktan el işi projelerine kadar geniş bir yelpazede sanatsal ifadeleri temsil eden 66 eşsiz eserin seçildiğini ifade etti.

Serginin küratörlüğünü yapan grupta, Türkiye’nin Londra Başkonsolosu Bekir Utku Atahan, Yunus Emre Enstitüsü Londra Müdürü Mehmet Karakuş, Sanatçılar Ali Haydar Yeşilyurt, Cevdet Akman, Nagihan Seymour, Nilay İşlek, Rümeysa Memiş yer aldılar. Jüri üyelerinin eserleri; özgünlük, yaratıcılık, teknik ve ifade biçimlerine göre değerlendirdiği vurgulandı

Kolektif bir çalışma olan Türk Toplumu Sanat Sergisi, sanatın daha geniş kitlelere ulaşmasında ve sanatçıların platform oluşturmasında önemli bir rol oynarken, toplumsal etkileşimi, diyaloğu ve birlikteliği de teşvik etmesinin amaçlandığı ifade edildi.

Açılış törenine sanatçılar, sanatseverler, diplomatlar, gazeteci ve akademisyenlerin de aralarında bulunduğu davetliler katıldı. Serginin konukları arasında Türkiye’nin Londra Başkonsolosu Bekir Utku Atahan, Yunus Emre Enstitüsü Londra Müdürü Mehmet Karakuş, Camden Belediye Başkan Yardımcısı Samata Khatoon ve serginin jüri üyeleri de katıldı.

Jüri üyeleri her sanatçıya katılım sertifikasını takdim etti. Konuklar, sergilenen eserleri incelerken eser sahipleriyle sohbet etme imkanı buldu.Sertifika törenin ardından Türk mutfağından ikramlıklar sunuldu.

Sergi’nin Proje koordinatörü Ayşe Gökçen Yücel, proje asistanı Ayşe Kaya, Meryem Küçük ve Şehribanu Turan, sekreterya Merve Zorpineci Özcan, teknik destek Sevim Çakır.

 

 

Sergide 81 eserle yer alan 46 sanatçı: Alev Jemal, Alisher Ilkhamov, Ali Ergin, Arzu Taylan Ersöz, Ayşe Özlem Yüksel, Ayşe McGowan, Ayşegül Coles, Banu Rezzan Phillips, Binal Webb, Burcu Özaltın, Burçak Kafadar, Can Efe Özcan, Cemali Çiftçi, Delfin Uslu, Demet Tokbay, Eda Özlem Sipahioğlu Diler, Ramazan Ekrem Öztürkmen, Eylül Özmen Yüksel, Fatma Karaer, Fatma-Ivona Koçhan, Feten Ben Dhieb, Filiz Kumru, Sadiye Serin, Gökçen Tanyer, Gültekin Uzuner, Gün Orgun, Abdullah Yusuf, Hanife Yusuf Kiatip, Kadir Uğur Varlı, Kübra Topal, Mehmet Özmen, Megan Zeynep Dilnutt, Meltem Firuzan Yılmaz, Meral Komanova, Metin Salih, Mine Bayar, Müge Koçak, Muhsin Adalı, Nilgün Baklacı, Nurgül Sümer, Refie Nuredin Rufi, Rukiye Akın, Şerife Orak, Serpil Eryalçın, Sevim Hacıöztürk Çakır, Şöhret Başaran Howells, Zehra Özhan.