Ankara Soroptomist Kulübü 87.yılında 5 Aralık’ı çoşkuyla kutladı

 

Soroptomist Kulüpleri Ankara Şubesi Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı verilmesini kutladı

Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının verildiği tarih olan 5 Aralık ülke çapında çeşitli etkinliklerle gündeme geldi. Soroptomist Kulüpleri Ankara Şubesi de 4 Aralık 2021 de  Ankara Kulüp’te yaptıkları toplantıda Türk Kadını’na Seçme ve Seçilme Hakkı verilmesinin 87. yılını coşkuyla kutladı.

Toplantıyı Soroptomist Ankara Kulübü Başkanı Yasemin Kocaman günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasıyla açtı ve  üyeleri Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlere saygı duruşuna davet etti,  İstiklal Marşı’nın söylenmesinin ardından toplantı konuk  konuşmacıyla devam etti.

 

 

Toplantıya konuk konuşmacı olarak katılan eğitimci Neş’e Demirel Çetiner günün anlamına yönelik yaptığı konuşmasında çeşitli toplumlarda kadının yeri ve kadına verilen önem, kadına yapılan eziyetleri tarihten çarpıcı örneklerle sundu.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk Kadınına verdiği değeri “Ey Kahraman Türk kadını! Sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın” sözüyle dile getirdiğini ve bu kapsamda Ulu Önder’in yaptığı çalışmaları anlattı.

Bundan 87 yıl önce henüz bir çok ülkede adı bile geçmezken Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkını verip yasalaştırmasının Türk Kadınını ileriye götürmekle kalmayıp bir çok gelişmiş ülkeye de örnek olduğunu vurguladı. Ankara’nın Kazan köyünden çıkarak ilk kadın milletvekilleri arasında yer alan Satı Çırpan’ı Ata’nın bir gezisinde nasıl keşfettiğini ve desteklediğini anlattı. Haydi Kızlar Gökyüzüne adlı kitabın yazarı olan Çetiner “Mustafa Kemal Atatürk ‘ün cesur bir annenin oğlu olduğunu ve cesur kız çocukları yetiştirdiğini, kadınlara verdiği haklar yanı sıra onların haklarını öğrenmesi ve savunmaları için de büyük çaba sarf ettiğini hatırlattı.

Yasemin Kocaman, Neş’e Demirel Çetiner

Toplantıda Ata’nın sevdiği şarkılar seslendirildi.

Ankara Şubesi Eski Başkanı Zeren Ünal yıllar önce yaptıkları ziyarete değindi ve ilk kadın milletvekili Satı Çırpan’ın Kazan’daki mezarını ziyarete giden ilk Kadın Kulübü olduklarını ve gördükleri ilgiden çok etkilendiklerini anlattı.

Soroptomist Kulüpleri dünya çapında genç kız ve kadınların yaşamlarını değiştirmesine yönelik dayanışma yardım, destek çalışmaları yapıyor.

Ankara Soroptomist Kulüpleri 24 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü ve akabindeki Protesto eylemlerine destek vererek çeşitli etkinlikler ve toplantılar gerçekleştirmişti bu konudaki çalışmalarına çeşitli projelerle devam ediyorlar.

 

Yasemin Kocaman, Zeren Ünal, Sezen Terzi

Gülseren Tozkoparan Jordan

5.12.2021