Ankara’da bazı parklara girmek yasak

 

Ankara’da halk parklara giremiyor

19 Mayıs 2021, Ankara’da hava güzel gökyüzü  pırıl  pırıl,  günlerdir evlerinde kapalı kalan halk bayram havasıyla kendilerini dışarı atıp  parklara koşunca  hevesleri kursaklarında kaldı, parklara giremeyip geri dönmek zorunda kaldı.

Çankaya civarındaki popüler parklardan Seymenler ve  Kuğulu  parka girmek isteyenler öğlen saatlerinde girişlerde bekleyen  güvenlik güçleri tarafından geri çevrildi. Bu durum karşısında şaşkına dönen kişiler pandemi tedbirleri kapsamında parklara girişlerin belirsiz bir tarihe kadar yasaklandığı bilgisini aldılar. Yaşlı kişiler  eğer kestirme olacaksa parkın içinden geçmelerine izin veriliyor ancak parkta oturup vakit geçiremiyor.

Salı günü öğleden sonra çocuklarının doğum gününü az sayıda kişiyle Seymenler  parkında kutlamak isteyen bir aile de kapıdan geri çevrildi.

Parkta buluşma planı yapıp, piknik malzemeleriyle parka gelen gençler de aynı şekilde hayal kırıklığı içinde üzülerek geri döndüler.

Parktan geri dönmek zorunda kalan   bazı gençler ” Bu durum artık dayanılmaz hal almaya başladı, psikolojimiz çok kötü etkileniyor,  evlerimize kabul edemiyoruz, arkadaşlarla tek sosyalleşme yerimiz parklar da elimizden alındı, moralimiz çok bozuk, bu koşullar altında ders ve sınavlara motive olmak da zor” şeklinde duygularını dile getirdiler. Şanslarını Botanik Park ta deneyenler sevindi, nitekim oraya giriş serbestti, park öğleden sonra gelenlerle dolup taştı.

Bu durumdan şikayetçi olan halk  en son yayımlanan “Kademeli normalleşme genelgesinde” bu yasağa dair bir şey olmadığını, pazar yerlerinin açıkken halkın tek nefes alabildiği açık alanlar parklara  girişinin yasaklanmasının  haksızlık olduğundan yakındı.

Ankara’daki parklar son zamanlarda yeni evli çiftlerin fotoğraf çektirdikleri alanlar olarak da ilgi görüyor. Fotoğrafta  çiçeği burnunda bir çiftin Botanik parkta poz vermek için uygun noktayı arayışları görülmekte.

 

http://www.ankara.gov.tr/kademeli-normallesme-tedbirleri-genelgesi-16052021-merkezicerik