Aşığın İlhamıyla

 

“Aşığın İlhamıyla”

 

Ankara Devlet Opera Balesi Opera Fuayesi ve Sahnesi 5 Haziran Pazartesi akşamı çok özel bir resim sergisi ve konsere ev sahipliği yaptı.

Aşığın İlhamıyla adlı etkinlikteki ilham veren Halk Ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu’ydu.

Ressam Ayla Aksoyoğlu’nun Ulus’taki opera binası fuayesinde  Aşık Veysel’den ilham alarak  yaptığı 22 metrelik iki parçalı sergilenen eseri Aşık Veysel’in hayatını kronolojik olarak yansıtıyor.

Konser de seslendirilen 11 eser de aynı şekilde Halk Ozan’ı Aşık Veysel’in doğum -hayat ölüm temalı türkülerinden kronolojik sırada seçilmiş.

Ressam Ayla Aksoyoğlu duygularını “Projeyi duyduğum anda Ozan’ın sazı, sözü bir resim olarak gözümün önüne döküldü, başka bir ilhama ihtiyacım yoktu, ilham hep içimde geziyordu. Kara Toprak’ı dinleyerek ellerimi ısıttım o akşam, resim kafamda bitmişti” şeklinde dile getiriyor.

Resme başladığı andan itibaren bazen geceleri uyumadan sabahı fırçasıyla karşılayarak, türküleri dinleyip ağlayıp çizerek boyadığını ve 10 gün içinde bitirdiğini ifade ediyor.

“Fırtına gibi bir on gündü. Yıllara sığmayacak bir ozanı çizgilere sığdırmaya çalışarak.. Bu bir projeden fazlasıydı. Benim kendi tarihime, toprağıma ve ustaya bir borcumdu.” diyor.

Orkestra şefi-besteci- düzenlemeleri yapan Ahmet Murat Gedikli “ Aşık Veysel’in zorluklarla dolu geçen hayatı, ona ilk bakışta naif ve tevazu dolu bir görüntü kazandırmıştır; Aşık Veysel bir halk ozanıdır, kendisi de hiçbir zaman mütevaziliğinden ödün vermez. Fakat onu tanıdıkça derin bir bilgeliğe sahip olduğunu farketmemek, O’nu tanıyanlar için git gide imkansız hale gelir. Toprak gibidir Veysel; hayatın O’na sunduğu dramı kucaklamış, ancak umudunu asla yitirmemiş, sazıyla ve halk ozanı kimliğiyle yaşadığı her zorluktan hayata dair bir felsefe oluşturmayı başarmıştır.” sözleriyle dile getiriyor düşünce ve duygularını.

 

Projenin koordinatörlüğünü yapan Siret Uyanık; Aşık Veysel’in yaşamı, felsefesi ve şiirleriyle her kuşakla bağ kurabilen bir halk ozanı olduğunu ve aramızdan ayrılışının 50. yılında eserleriyle ilham olmayı sürdürdüğünü ifade ediyor . Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla gerçekleştirilen “Aşığın İlhamıyla “ resim sergisi ve konserinin sanatseverlere farklı disiplinlerin ortak teması ile görsel ve işitsel bir sanatsal etkileşim sunduğunu dile getiriyor.

Konser boyunca Ayla Aksoyoğlu’nun resimleri türkülere göre sahneye yansıtıldı. İzleyenlerin zaman zaman türkülere eşlik ederken çoşkulu ve duygusal anlar yaşandı. Konser sonunda izleyenler arasında bulunan Aşık Veysel’in torunlarından birisi de sahneye davet edildi, duygu ve düşüncelerini dile getirdi.

 

Konserde Mezzo Soprano Ferda Yetişer, Tenor Ünüşan Kuloğlu, Bariton Serdar Kocadere, Halk Müziği Sanatçısı Kubilay Dökmetaş, Bariton-bağlama sanatçısı Alper Kıraç türküleri seslendirdi.

 

Video prodüksiyon Yusuf Emre Turan yaptı, Hasan Özkan- Çetin Özkan orkestra teknik işlerini yaptı.

Kısa bir süre önce Aşık Veysel adlı kitabı yayınlanan Gazeteci Mustafa Balbay da etkinliğe katılanlar arasındaydı, seyirciler tarafından ilgiyle karşılanıp fotoğraflar çektirildi.

Gülseren Tozkoparan Jordan

5 Haziran 2023

Ankara