Avrupa Miras Günleri Ankara’da

Ankara’da Avrupa Miras Günleri

17 ve 18 Eylül 2022 tarihlerinde gerçekleşen 39. Avrupa Miras Günleri kapsamında ve EUNIC Ankara ağı’nın katkılarıyla, dört Avrupa Büyükelçiliği mekanlarının kapılarını Ankara’da yaşayanlara açtı.

Dünya çapında her yıl 50’den fazla ülkede düzenlenen bu günler, ziyaretçilere yerel kültürel mirası tüm zenginliği ve çeşitliliği ile tanıtmak için bir fırsat olarak sunulmakta.

Ankara’da ilk kez bu yıl uygulanan Miras Günleri kapsamında Türkiye’deki Belçika, Fransa, Polonya ve İsviçre büyükelçilikleri tarihi binalarını ve bahçelerini ziyaretçilere açarak rehberler eşliğinde gezi düzenledi..

Fransız Kültür Enstitüsü’nün aylık bülteninde duyurulan ziyaretler için önceden kayıt olmak ve kayıt için istenen belgeleri göndermek gerekiyordu. Talep yoğunluğuna karşı turlar belirli sayıda ziyaretci ve gruplarla sınırlandırılmıştı, ilk başvuranlar avantajı kullandılar.

Haberi görür görmez başvurduğumuz için bu fırsattan yararlanan şanslı kişiler arasındaydık. Yıllardır Ankara’da önlerinden geçip gittiğimiz tarihi Elçilik binalarını rehber eşliğinde gezmek, konutların tarihlerini öğrenmek şehrimizin farklı yönlerini tanımak açısından güzel bir deneyimdi.

  • İsviçre Büyükelçilik Konutu
  • İlk olarak 17 Eylül Cumartesi günü Atatürk Bulvarı’nda yer alan İsviçre Büyükelçiliği konutuna konuk olduk. Atatürk’ün davetlisi İsviçreli mimar Ernst Arnold tarafından tasarlanan tarihi konutu bu alanda çalışan mimar ve sanat tarihçileri Cem Dedekargınoğlu,  Cemre Gökpınar gezdirerek sunumlarında binanın tarihi ve mimari özellikleri ile ilgili bilgi verdiler.
  • Kültür Ateşesi Ariane Tinner tura eşlik ederek konuklarla bire bir ilgilendi, sorularına yanıt verdi.Toplam 1,5 saat süren tur konutun arka bahçesinin eşsiz manzarasının eşlik ettiği kahve ve içecek ikramıyla sona erdi.
  • 18 Eylül Pazar günü üç Büyükelçilik konutunu ziyaret açtığından daha yoğun bir gün oldu. Büyükelçilikler arasında bir geziden diğerine koştuk.

Belçika

Belçika Büyükelçisi Paul Huynen konutu bizzat kendisi gezdirdi, 1929 da yapılan ve Belçika’nın Ankara’daki ikinci olan konuttaki değerli tablolar, halılar, kilimler hakkında bilgiler verdi ve davetlerin verildiği konutun arka bahçesini gezdirdi. Olgunlar sokağın arka tarafına gizlenmiş kocaman yemyeşil bahçeyi gözlerimle görmesem o civarda öyle bir yer olduğuna inanamazdım.

Büyükelçi ilk konutun Ulus’ta olduğunu ve yangında zarar gördüğünden dolayı Atatürk’ün bugünkü binanın yerini onlara verdiğini, Atatürk Bulvarı’na öyle taşındıklarını anlattı.

Girişte 350 yıllık antika bir dolap ve içinde çok değerli şarap kadehleri, bardakların çok değerli olduğunu ve artık kullanılmadıklarını ifade etti. Bahcede ise beslenen tavuklardan alınan yumurtanın kahvaltıya yettiğini söyledi.

Tur grup fotoğrafı çekilmesiyle son buldu.

Polonya

Ataürk Bulvarı’nda yer alan, Kuğulu parkı geçince solda kalan Polonya Büyükelçiliği de aynı gün 3 ayrı dilde gerçekleştirdiği turlardan biz İngilizce olanına denk geldik.

Polonya’daki saraylara benzer olarak yaptırılmış tarihi Büyükelçilik konutunun bahçesinden başlayıp müzik odasında bitirdik turu.

Bir dönemde populer olan şapka ve atkılar müzik odasında sergilenmiş ve isteyene deneyerek fotoğraf çektirme imkanı sunulmuştu. Ayrıca Polonya-Turkiye ilişkilerine ait bazı kitaplar ücretsiz dağıtıldı.

Fransa

Paris Caddesi’ndeki Fransız Büyükelçiliğine gittiğimizde bizi bir sürpriz bekliyordu. Büyükelçi Herve Magro rehberliği son dakikada kendisi yapmaya karar vermişti,şanslı gruptuk. Önce 20 kişiden oluşan grubu Türkçe konuşarak karşıladı, hal hatır sordu ardından tura Fransızca devam etti ve çevirmeni tarafından Türkçeye çevrildi.

Büyükelçi Magro önce binanın tarihi sonra da girişten, salona , yemek odasından toplantı odasına kadar duvarlarda bulunan tablolar ve halılar hakkında bilgi verdi.

Kendisinin turu tamamlamasının ardından Küratör Attila Güllü, Heykeltraş Osman Dinç ve Erdal Duman’ın yapıtlarıyla birlikte düzenlediği Büyükelçilik konutu bahçesinde sergilenen “Bir Fransız Bahçesi Düşü” adlı sergiyi gezdirerek açıklamalarda bulundu.

Bütün Büyükelçiliklerinin gezilerini değerlendirdirdiğimizde herbirinin atmosferinin çok özel ve kendine özgü olduğunu söylemek mümkün.

Sözgelimi Fransız ve Belçika Büyükelçilerin nezaketle tura kendilerinin rehberlik etmesi,

İsviçre konutunda turun ardından kahve ve içecek ikramlarında bulunulması ve Polonya da şapkaların denenerek fotoğraf çektirilmesinin teşvik edilmesi tarihi bilgiler bir yana bizim aklımızda en çok kalanlar oldu.

Belçika Büyükelçiliği’ne girişte telefonlar alındığı için fotoğraf çekmek mümkün olmamıstı, tur sonunda çektirilen grup fotoğrafı daha sonra katılımcılara iletildi..

Gülseren Tozkoparan Jordan

Eylül 2022