Endonezya Büyükelçiliği’nden Tesettür Defilesi

 

Endonezya’ya Büyükelçiliği Tesettür Defilesi

Endonezya Büyükelçiliği 7-8 Nisan 2021 tarihleri arasında Ankara’daki Endonezya Büyükelçiliği Konutunda bir Tesettür Moda defilesini yapılacağını basın toplantısı ile duyurdu.

Basın toplantısında Endonezya’dan gelerek defileye katılacak olan alanında tanınmış 7 marka tanıtıldı ve etkinliğin hedefleri açıklandı.

Endonezya Cumhuriyeti’nin Türkiye Büyükelçisi Lalu Muhamad İkbal etkinliği “Moda diplomasisi aracılığıyla iki Müslüman ulusun kalplerini her zamankinden daha yakın yakın bir şekilde bağlamayı hedeflediklerini” ifade etti.

Büyükelçi, “Endonezya ve Türkiye Müslüman nüfusun çoğunluğu oluşturmasından dolayı tesettür modasında büyük pazara sahiptir. Türkiye dünya da güçlü üreticileriyle tanınmaktadır ve bu nedenle en büyük moda tedarikçilerinden birisidir.

Endonezya tasarıma getirdiği yeniliklerle tesettür moda Endüstrüsinde ilerici hareketleriyle tanınmaktadır. İki ülkenin bu ortak yanlarının bir araya gelmesiyle güçlü işbirliği oluşturulabilir” diye devam etti ve 7 Nisan’daki etkinliğe Cumhurbaşkanı’nın eşi Emine Erdoğan’ında katılacağını ekledi.

Etkinliğe danışmanlık yapan Markamarie’nin kurucuğu ortağı Franka Soeria “ Modanın ancak markaların birbirlerini çeşitli aktivasyonlarla desteklediğinde ayakta kalabileceğini, bu amaçla Endonezya’nın hazır giyim markalarını Türkiye’ye tanıtmak istediklerini “ifade etti.

Franka, “Endonezya, Doğu ile Batı’nın dokunuşuyla farklı bir tarz sunuyor, sadece bir pazar değil bir yaratıcılık kaynağı, umuyoruz ki Türkiye ile daha iyi işbirliği yapabiliriz” diye ekledi.

AA muhabirinin Pandemi zamanında bu etkinliği düzenlemenin zorluklarına dikkat çekmesi üzerine, Büyükelçi Lalu İkbal Muhamad “ Pandeminin yarattığı zorluklara karşın halklarımızı yakınlaştırmanın yolllarını arayıp araçları bulmaya yardım edeceğiz” şeklinde yanıtladı.

Etkinlik danışmanı Franka ise “ Markların özellikle bu zor günlerde ayakta kalması için bu tür etkinliklere ihtiyaç duyduğunu ve bu etkinliklerin pazarı daha dayanıklı hale getireceğini, bu dönemde işbirliği alt yapısı hazırlanırsa Pandemi bittiğinde sıfırdan başlamadan projelerin gelişeceğine” işaret etti.

Defile için gelen ve her biri alanının en tanınmışı olan, sosyal medyada yoğun olarak takip edilen markalar; Elzatta, Wearing Klamby, Jawhara Syari, Medina Zein, Restu Prawiti, Hwan Eco Ethnic.

Pandemi nedeniyle mevcut sağlık protokolleri kapsamında gerçekleştirilecek defile bir Hibrit etkinlik olup Indonesia in Ankara Youtube kanalından canlı olarak izlenebilecek.