Halk Ozanı Ali Doğan son yolculuğuna uğurlandı

Soldaki Aşık Ali Doğan sağda Aşık Ali Çınar Solda Aşık Ali Doğan Sağda Aşık Ali Çınar'

 

 

Halk Ozanı Emekli Öğretmen Ali Doğan hayatını kaybetti

Sivaslı halk ozanı Ali Doğan 71 yaşında tedavi gördüğü hastanede 8 Mayıs 2021 tarihinde hayatını kaybetti. 7 Mayıs da yoğun bakıma alınan Aşık Ali Doğan bir süredir kanser tedavisi görmekteydi. Aşık Ali Doğan İstanbul Kartal Cemevi’nde düzenlenen cenaze töreninden sonra Sivas’ın Yıldızeli ilçesine bağlı köyü Doğanlı’da toprağa verildi.

Aşık Ali Doğan 

Ali Doğan, Sivas’ın Yıldızeli ilçesinin Doğanlı köyünde 25 Aralık 1950 tarihinde doğmuştur.

Babası Mehmet Efendi’nin ikinci eşi Şerife annesidir. Âşık ailenin en küçüğüdür.

İlkokulu köyünde okuyan Doğan, Tokat Gazi Osman Paşa Lisesinin ortaokul kısmını 1968 yılında bitirdikten sonra Yıldızeli Pamukpınar İlköğretmen Okulunda üç yıl okumuş ve öğretmen olarak mezun olmuştur.

Sivas’ın Hafik ilçesinin Üzeyir ve Dışkapı köylerinde beşer yıl öğretmenlik yapmış, İstanbul 50. Yıl Besim Kadırgan İlköğretim Okuluna tayininin çıkması üzerine 1982 yılından emekliliğine kadar bu şehirde yaşamıştır. 1972 yılında memleketlisi Melek Hanım’la evlenen Ali Doğan’ın Ferhat, Barış ve Şerife isimli iki erkek, bir kız çocuğu vardır.

Sesi çok güzel olduğu için kına gecelerinde, saya günlerinde, okul programlarında türkü söyleyen ozan müzik çalışmalarına ortaokul yıllarında bilinçli olarak başlamıştır.

1973 yılında ilk plağını yapmış, 1976 yılında kaset çalışmalarına başlamıştır. Yirmiye yakın kırkbeşlik plağı, kırk kadar da kaset ve CD’si vardır. Otuza yakın türküsü TRT denetiminde geçmiştir.

Yıldız Tv de türkülerini söylediği programlar yapan Aşık Ali Doğan’ın cenaze töreni Yıldız TV de yayınlandı.

 https://www.youtube.com/watch?v=lW7LIQAfRK4