“Haykırıyorum, çığlık atıyorum”

Rıza Sümer

 

 

Şiddetsiz Toplum Derneği Başkanı Rıza Sümer’in Salgınla İlgili Açıklaması

“HAYKIRIYORUM, ÇIĞLIK ATIYORUM”

13.03.2021

Şiddetsiz Toplum Derneği Başkanı Rıza Sümer, Ankara’da, açık alanların, sokakların, caddelerin, parkların, çarşı,  pazar ve spor yürüyüş yerlerinin,  Kovid-19 salgınından korunma kurallarına aykırı olarak, sigara içen, maskesiz ve mesafe kurallarına uymayanlarla dolu olduğunu, denetleme, uyarma ve ceza işlemlerini yapmayan ve yanındakileri uyarmayanların ölümcül suça ortaklık ettiğini açıkladı.

Sümer, kurallara uymayanlar arasında gezici veya sabit küçük esnafların da bulunmasını şaşkınlıkla karşıladığını, Türkiye Odalar Birliği, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu ve illerdeki odaların, ölümcül suçları önlemede ellerinden geleni yapmaları gerektiğini belirterek sözlerine şunları ekledi.

“Türkiye, kurum, kuruluş ve halkı ile bu süreci iyi yönetemedi, yönetemiyor.

Devletin ve kamu yönetimlerinin eksikleri bulunabilir, bulunuyor zaten. Ancak, asıl tehlike ile karşı karşıya bulunan halkın içinde, çok sayıda akıl ve vicdan dışı davrananların yer alması düşündürücü ve korkutucudur.

Yaptığımız sayısız açıklamaya rağmen, önerilerimizin ve benzer önerilerin yerine getirilmemesi benim bu haykırışı yapmama ve çığlık atmama neden oldu. Bu haykırışın ve çığlığın, halka en yakın güç olan medyamız tarafından Hükümete,  meslek örgütlerine ve halkımıza ulaştırılmasından başka  güvenimiz ve umudumuz kalmamıştır.

İvedi olarak, Hükümetin, parti farkı gözetilmeksizin, yerel yönetimleri, meslek örgütlerini, gönüllü kuruluşları ve muhtarları sürece katarak denetleme, uyarma ve cezalandırma işlemlerini hızlandırması zorunludur.

Virüs dolu bir uçuruma gittiğimizi söylemek için siyasetçi veya tıp doktoru olmaya gerek yoktur.

Halkın içinde, kadın-erkek her yaştaki ve her meslekteki insanın, sigara, maske ve mesafe kurallarına uymayarak ölümcül suç işlemesinin önüne geçilmelidir. Ne yazık ki, sorun halkın içinde ise çözüm olanaksız değil, ancak çok zordur.