İngiltere’de Kovit-19 kısıtlamaları kalktı

 

Darısı başımıza

Kovit19 Pandemisi’nin sonu mu geldi acaba ! Bazı ülkelerde kısıtlamalar azalıyor hatta kalkıyor. Kovit19 Pandemisine ilişkin kısıtlamaları tamamen kaldıran ilk ülke İngiltere oldu.
Başbakan Boris Johnson 21 Şubat’ta ülkedeki tüm Kovit19 kısıtlamalarının 24 Şubat Perşembe günü sona ereceğini açıkladı.

İngiltere Başbakanı parlamentoda yaptığı konuşmada, ülkesinin“Kovid-19’la yaşama” planını açıkladı ve artık yasal kısıtlamalardan “kişisel sorumluluk” sürecine geçileceğini belirtti.
Nüfus içinde bağışıklık seviyesinin arttığını ve ölüm oranının bu mevsimde beklenen seviyenin altında olduğunu belirtti.

İki ay önce İngiltere’ye yaptığım yolculukta bu zamanda yurtdışına yolculuk yapmanın işkence gibi bir şey olduğunu düşünmüş ve not almıştım, iki ayda ne çok şey değişti! Keşke o kadar sıkıntıya girip o zaman yola çıkmasaydım diyorum. Bununla birlikte tuhaf bir zamandayız, bir sonraki gün neler getirecek, iyiye mi kötüye mi gidecek tahmin edilemiyor. Ayrıca bazan işler de ertelenemiyor, gitmek gerekiyorsa gidiliyor..

Ben Aralık ayı ortasında Londra’ya giderken neler yapmak zorundaydım ve yaptım:

O zaman aşılı iseniz gitmeden bir PCR yaptırmak ve negatif sonuçlu olmak, 72 saat öncesinde Yolcu Formu doldurmak, ondan önce ülkeye girdiğinizin en geç 2. günü yapmak zorunda olduğunuz PCR testini önceden internetten satın alıp fatura numarasını bu forma işlemek gerekiyordu. Ayrıca bütün bunları Havalaanında hazır bulundurmak ve tek tek göstermek zorunluydu. Vardığınızda PCR testini kendi başınıza yapıp postalamak ve sonucu negatif gelene kadar evden çıkmamak gerekiyordu. Pozitifse işler daha da karışıyor, kendinizi izole etmeniz gerekeceğinden bütün yolculuk planları alt üst olabiliyordu.

Bütün bunlar dile kolay ama büyük bir çaba, zaman ve para kaybını içeriyor üstüne de iyi bir stress yönetimi gerektiyor. Türkiye’de PCR testi 170 TL. İken orada yaptırdığım teste 1200 tl vermiştim bu benim tek yön biletimden fazla bir ücretti.

Bütün bunların Şubat 2022 de kalkması epey rahatlatıcı. Yurtdışına gidenler yolcu formunu doldurmaya bir süre daha devam edecek, aşısızlara belli oranda asgari kısıtlama mevcut.

İngiltere’ye geri dönecek olursak; Boris Johnson, “Kovit 19 birden ortadan kalkmayacak, kalan düzenlemelerin kaldırılması için bu savaşın tümüyle sona ermesini bekleyenler, İngiliz halkının özgürlüğünü uzun süre kısıtlayacak. Hükümetimiz bunun doğru ya da gerekli olduğuna inanmıyor. Kısıtlamalar ekonomimiz, toplumumuz, ruhsal sağlığımız ve çocuklarımızın yaşamdaki fırsatları açısından ağır bir yük oluşturuyor ve biz artık bu ağır maliyete katlanmak istemiyoruz.” şeklinde ifade ediyor kararlarını.

Ülkede 1 Nisan’dan itibaren ücretsiz hızlı antijen testinin kaldırılacağını ve sadece nüfusun belirli kesimlerine bu imkanın sunulacağı açıklamalar arasında.

Hızlı antijen testi İngiltere de eczanelerde halka ve isteyenlere ücretsiz dağıtılıyordu. 15-20 dakikada sonucu alınan test evde uygulaması çok kolay, hamilelik testi gibi kendi kendine yapılan bir test. Biz de yok denecek kadar az. Bazı ilaç firmalarının sattığı söylense de gerektiğinde almaya çalışan arkadaşlarım edinemedi. Ben oradayken stokların tükenmesi nedeniyle kısıtlı dağıtılıyordu ama ona rağmen bir iki kutu edinip getirmiştim. Kovit19  geçirdiğimiz zaman hiçbir hastaneye gitmeyip kendimiz yaparak bu testin faydasını gördük..

Kovit belirtisi olan yaşlılar ve risk grubundakiler için ücretsiz test uygulaması devam edecekmiş.

İngiltere de Pandemi’nin başından beri uygulanan Kovit19 testi pozitif çıktığı için karantinaya girmesi gereken düşük gelirlilere yapılan 500 sterlinlik ödeme de bu hafta sona ereceği,

Rutin temaslı takibinin sona ereceği ve pozitif vakaların aşıları tamamlanmış yakın temaslıları ile 18 yaş altındakilerin yedi gün boyunca her gün test yapmasına artık yasal olarak gerek kalmayacağı,

Çoğu eğitim ve çocuk bakımı kurumlarında personelin ve öğrencilerin haftada iki kez test yaptırmaları tavsiyesinin kaldırıldığı,
Kovi19 testi pozitif çıkan kişilerin artık karantina olmaları gerekmeyeceği; tam aşılı yakın temaslılar ve 18 yaşından küçüklerin artık yedi gün boyunca her gün test yaptırmak zorunda kalmayacağı,
Kovit -19 belirtisi olanların, kendi kişisel sorumluluklarıyla evde kalıp kalmamaya karar vereceği de yeni açıklanan kararlar arasında.

Başbakan Boris Johnson, Kovid19 aşıları ve testlerinin maliyetinin İngiltere İçişleri Bakanlığı bütçesinden daha fazla bir miktara, 15,7 milyar sterline mal olduğunu, Omicron varyantı ile birlikte kitlesel test uygulamasının da daha az önemli hale geldiğini ve ülkenin artık yasal kısıtlamalardan ziyade kişisel sorumluluklara ağırlık vermeye hazır hale geldiğini vurguluyor.

İngiltere’nin 95 .yaşındaki ve 70 yıldır tahtta olan Kraliçesi Elizabeth’in Kovit testinin de pozitif çıkması kısıtlamaların kaldırılmasına denk geldi. Saray kraliçenin hastalığı hafif soğuk algınlığı belirtileri ile geçirdiğini duyurdu.

Ne diyelim Kovit19 Pandemi kısıtlamalarının kaldırılması konusunda darısı dünyamızın başımıza.

İki yıldır insanlığı rehin alan engellerden kurtulalım, kış uykusundan uyanalım artık.

Gülseren Tozkoparan Jordan

22.02.2022