Özel Hastane ve Sağlık Kuruluşları da Koronavirüs hastalarına bakacak

Özel Hastane ve Sağlık Kuruluşları da Koronavirüs vakalarına bakacak

Sağlık Bakanlığı 20 Mart 2020 akşam saatlerinde Koronavirüs Pandemisi ile ilgili yeni bir genelge yayınladı ve 81 il Valiliğine dağıtıldı.

Pandemi hastanelerinin tanımlandığı genelgede özel hastaneler de pandemi hastanelerine dahil edildi. Genelgede,

“Sağlık kurumlarına müracaat eden hastaların, COVID-19 tanısı kesinleşinceye kadar Sağlık Bakanlığı hastaneleri, Devlet ve Vakıf Üniversitesi hastaneleri ile tüm özel sağlık kuruluşlarınca kabul ve tedavi süreçlerinin yapılması zorunludur.” deniliyor.

Pandemi Hastanesi ise şöyle tanımlanıyor: “Bünyesinde Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Göğüs hastalıkları, İç Hastalıkları uzmanı hekimlerden en az ikisinin bulunduğu ve 3. seviye erişkin yoğun bakım yatağı bulunan hastaneler Pandemi Hastanesi** olarak kabul edilir.”

Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan genelegede ayrıca “Pandemi hastanelerinde; pandemi hastalarına ayrılmış bir klinik ve bir yoğun bakım ünitesi belirlenmeli ve bu vakalar için rezerve edilmelidir. Vaka sayısının artması durumunda diğer yoğun bakım ünitesi ve servislerin hangi sıra ile ayrılacağı belirlenmelidir. Tedavisi başlamış ve devam etmesi gereken hastaların bulunduğu; onkoloji-hematoloji ve radyasyon onkolojisi klinikleri, organ nakli klinikleri ve kemik iliği nakil merkezlerindeki yataklar mümkün olduğu kadar normal olarak kullanılmaya devam edilecektir.” maddesi de yer alıyor.

Bakanlık Genelgesinde Koronavirüs hastalığı (COVİD-19)’un tüm dünya için halk sağlığı tehdidi oluşturduğunu ve Sağlık Bakanlığı tarafından da yakından takip edilmekte olduğunu, ülkemizde Dünya Sağlık Örgütü’nün önerilerinin de dikkate alınarak gerekli önlemler alındığını vurguladı.

Hastalığın ülkemizde yayılımının önüne geçilmesi amacıyla Bilim Kurulu’nun konuyla ilgili düzenli olarak toplandığı ve değerlendirmeler yapıldığı, birçok alanda tedbirler alınmakla birlikte gerek hasta ve hasta yakınları gerek ise sağlık kuruluşlarındaki yoğunluğun en aza indirilmesi ve sağlık personeli üzerindeki yükün azaltılması amacıyla tüm sağlık hizmet sunucularında genelgede yer alan tedbirlerin alınmasına ihtiyaç duyulduğu”ifade edilmektedir.

 

pandemi_genelge