Raporlu ilaç kullananlar ilaçlarını yazdırmadan eczaneden alabilecek

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından yeni tip Korona virüs (Covid-19) broşürü hazırlandı.
Broşür  81 İl Sağlık Müdürlüğü, tüm sağlık kuruluşları ve kamu kurumlarına gönderildi.  Broşürde, yeni tip korona virüs solunum yolu enfeksiyonu yapan bir virüs olarak tanımlanıyor.
İlgili broşürde, yeni korona virüsün, hasta kişilerin öksürme veya hapşırmasıyla ortaya saçtığı damlacıkların ortamdaki diğer bireylerin ağız, burun ve gözlerine temasıyla, damlacıkların yapıştığı yüzeylere dokunduktan sonra ellerin ağız, burun veya göze götürülmesiyle bulaştığı belirtildi.
Hastalığın en çok karşılaşılan belirtileri arasında ateş, öksürük ve solunum sıkıntısı olduğu, şiddetli vakalarda zatürre, ağır solunum yetmezliği böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebildiği, yeni korona virüsün kuluçka süresinin 2 ila 14 gün arasında olduğu belirtiliyor.
 El Hijyeni Çok Önemli
“Öksürme veya hapşırma sırasında ağız ve burun tek kullanımlık mendille kapatılmalı, mendil yoksa dirseğin iç kısmı kullanılmalı, tokalaşma ve sarılmadan kaçınılmalı, olabildiğince kalabalık ortamlardan uzak durulmalı, kirli ellerle ağız, burun ve gözlere dokunulmamalı.
El hijyenine önem verilmeli.
Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol içerikli el antiseptiği kullanılmalı.
Sınıflar ve iş yerleri başta olmak üzere kapalı alanlar sık sık havalandırılmalı. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için dengeli ve sağlıklı beslenilmeli, gıdalar tüketilmeden önce iyice yıkanmalı.”
Broşürlere ve güncel bilgilere aşağıdaki linkten ulaşmak mümkün.
rhttps://hsgm.saglik.gov.tr/tr/covid19-sunumlar
Sağlık kuruluşlarında acil olmayan vakalardan dolayı yığılmayı önlemek ve bulaşma riskini azaltmak için raporla ilaç alanların sağlık kuruluşlarına gitmeden  direk eczanelere giderek  ilaçlarını alabilecekleri de son  duyurulan bilgiler arasında yer almakta.
İlaç raporu olan vatandaşların raporu bitmek üzereyse Haziran ayına kadar geçerli sayılacak.
Çok gerekli olmadıkça vatandaşların hastane ve sağlık kuruluşlarına gitmemeleri öneriliyor.
Eczaneler kendilerine bu bilginin iletildiğini ancak tam olarak nasıl yapılacağının belli olmadığını, Sosyal Güvenlik Kurumun’dan gelecek talimatlara göre uygulamaya başlanacağını ifade ettiler.