Sağlık Turizminde hayal kırıklığı

 

İngiltere’den Türkiye’ye Sağlık Turizminde tehlike çanları !

Birkaç yıl önce Kovit19’un son zamanlarıydı Türkiye’den Londra’ya İstanbul aktarmalı gidiyordum. Uçağa binince dikkatimi çeken şey bir çok erkeğinin kafasının kazınmış ve bir operasyon geçirmiş gibi göründüğü olmuştu. O zamana kadar hiç öyle bir şey görmediğimden beyin ameliyatı geçirdiklerini sanıp üzülmüştüm. Çok geçmeden anladım ki saç ektirmişler, kafaları o yüzden garip görünüyor, sırf onun için İstanbul’a gelen çok turist varmış meğer ektiren ektirene..

Bazı İngilizlerin diş tedavisinin daha ucuz ve hızlı olması nedeniyle Türkiye’yi tercih ettiklerini biliyordum ama son yıllarda Sağlık Turizminin kapsamının bu kadar genişlemiş olduğunu yeni farkettim.

Saç ektirmenin fazla bir komplikasyonu yok bildiğim kadarıyla ancak bugünlerde İngiltere gazetelerinde yer alan bir haber Sağlık Turizmi özellikle de kozmetik operasyonlar için Türkiye’ye gidenlere “Bir nusubet bin nasihattan iyidir misali” önemli uyarıları içeriyordu.

İki çocuk annesi 24 yaşındaki 186 kilo Rosie Ritchie aile hekiminin kendisinin yemek alışkanlıklarının sağlık sorunlarına yol açtığı uyarıları ve öyle devam devam ederse 30 yaşını bulmayacağını söylemesi üzerine bunu kısa yoldan çözmek için mide küçültme ameliyatı yaptırmaya karar verir. Araştırmaları sonucu daha ekonomik olduğunu görerek geçen Temmuz da İstanbul’a gider. Bugünlerde ise ahh gitmez olaydım diye feryat figan etmektedir.

Nasıl etmesin ki ne umutlarla gittiği İstanbul bir kabusa dönüşmüştür.

Ameliyattan uyanma aşamasında elleri ve ayakları masaya bağlı ve ameliyat odasının duvarları mezbaha gibi kana boyanmış, etraftakiler Türkçe konuşuyor hiçbirşey anlamıyor, kötü giden bir şey var diye önce panik olmuş. En kötüsü de ameliyat sonrası odasında yatağının yanında duran koca torbanın ne olduğunu sorduğunda ameliyatta yüzde 80’i kesilen midesinin parçaları olduğu söylenmiş ve herhangi bir ihtiyaç durumunda tekrar kullanma ihtimaline karşı torbanın 3 gün orada bekletileceği söylenmiş.

Rosie öyle bir ihtimale karşı soğuk bir ortamda olması gereken vücut parcalarının açıkta 72 saat oda ısında bekletilip de enfeksiyon riski gözetilmeden tekrar nasıl kullanılacağını aklı almamış sadece dua etmiş ki ihtiyaç olmasın! İfadesine göre acılar içinde geçen üç gün sonunda artık içinden kokular gelmeye başlayan torbayı kendisinin çöpe atması konunda zorlanmış.

Bu ameliyat paketi için 3300 sterlin veren Rosie görünüşe göre resmen parasıyla rezil olmuştur ancak çektiği çile daha bitecek gibi değildir.

Ameliyattan sonra üç gün hastanede dört gün otelde kaldıktan sonra İskoçya daki evine geri dönmüş. İstediği kiloyu vermiş, forma girmiştir ama 6 hafta sonra başlayan şikayetlerle sık sık soluğu Acil Servis de almaya başlamıştır. Doktorlar midesine atılan dikişlerin çok sıkı olduğundan yutmasını engellediği bunun da kusmaya yol açtığını teşhis etmişler. Ameliyattan aylar sonra hala mide ağrısı ve ülser gibi yan etkilerle uğraşır olmuş, tedavisi için tekrar bir mide ameliyatı olması gerektiği söylenmiş.

Rosie Türkiye de doktorların işlem sırasında midesinde tespit ettikleri fıtığı düzeltikleri ve bunun için 2.000 £ ekstra talep ettiklerini, itirazları sonucu bunu almadıklarını iddia ediyor ve bu tür ameliyat olacakların ucuz diye risk alıp da kesinlikle yurtdışına gitmemelerini, çok daha pahalı olsa bile İngiltere de ameliyat olmalarını şiddetle öneriyor.

İngiltere Dış İşleri ve Geliştirme Ofisi’nin verdiği bilgilere baktığımızda Rosie’ye şanslı diyoruz çünkü 2019 Ocak ayından itibaren en az 25 İngiliz Sağlık Turizmi için gittiği Türkiye’de geçirdiği Brezilya popo estetiği, karın germe, popo küçültme, büyütme, yağ çektirme, mide balonu gibi çeşitli operasyonlar sonucu hayatını kaybetmiş. Düğününden hemen önce geçirdiği ameliyat sonrası hayatını kaybeden 31 yaşındaki Melissa Kerr de diğerleri gibi ne umutlarla gitmişti.

Böyle giderse sağlık turizminin de vadesi yakın gibi görünüyor!

Gülseren Tozkoparan Jordan

Londra/İngiltere