Sivas’ın Yıldızeli ilçesine bağlı Yusufoğlan köyü karantina altında

 

Sivas Yusufoğlan Köyü Koronavirüs sebebiyle Karantina’ya alındı

Sivas’ın Yıldızeli ilçesine bağlı Yusufoğlan köyü Koronavirüs vakası görülmesi üzerine karantinaya alındı. Köyden bilinen kadarıyla 4  kişi Korona virüs nedeniyle Sivas’da çeşitli hastanelerde tedavi görüyor.

Köye hastalığı kışın İstanbul’da yaşayan ve yazları köyde geçirmek için giden kişilerin getirdiği tahmin ediliyor. Hastalığın hem İstanbul’dan gelen kişilerde hem de onlarla görüşen bazı köylülerde ortaya çıkması tahminleri doğruluyor.

Köyde Hastalığın varlığının tespit edilmesi üzerine Yusufoğlan köyüne giriş çıkışlar yasaklandı, köy girişinde Askeri Araç ve bir Ambulans’ın hazır beklediği ifade edildi.

Hala Sivas da Göğüs Hastalıkları hastanesinde yatan Yusufoğlanlı Bağdat Çınar’la telefon görüşmemizde hastalığı kimden ve nasıl kaptığını anlattı. Eşi Süleyman Çınar’ın da Koronavirüs nedeniyle Sivas Numune hastanesinde yatmakta olduğunu söyledi.

Korona virüs misafirperverlikle geliyor

Yusufoğlan köyünde yaşayan Bağdat Çınar yalnızca yaz aylarında köydeki evine gelen komşusuna hoşgeldin deyip biraz yemek götürmek için gitmiş. İstanbul’da yaşayan, salgın nedeniyle bu yıl köye erken gelen komşusuna girmeden önce kapıdan önlem olarak hasta olup olmadıklarını da sormuş. Komşusu kendilerinin de Korona virüsten kaçmak için geldiklerini ve gayet iyi olduklarını, hasta olmadıklarını söylemiş. Bunu üzerine içeriye davet edilmişler sosyal mesafeye dikkat etmeden beraber çay içip sohbet etmişler.

Olayın üstünden bir kaç gün geçtikten sonda Bağdat Çınar kendisini biraz hasta hissetmeye başlamış. Soğuk algınlığı belirtileri gibi, aşırı yorgunluk, güç kaybı, halsizlik, yürüyememe, özellikle geceleri yüksek ateş, mide bulantısı, boğazda yanma, sırt ağrısı, mide bulantısı ve ishal varmış. Bu şekilde iki haftayı hasta olarak ayakta geçirmiş ama Korona virüsten de hiç şüphelenmemiş. Kendisini sürekli telefonla arayan erkek kardeşi Adem Sarı ve Sivas’da yaşayan çocukları “Her aradığımızda hastasın, çok uzun sürdü bu hastalık, hastaneye git” dediklerinde, “Gidersem Korona virüs kapma ihtimalim var “diye gitmediğini ifade ediyor.

Ancak şon aşmada nefes almakta zorluk da başlayınca Sivas’da yaşayan kardeşi Adem’ın ısrarı üzerine eşi Süleyman Çınar’la Sivas’a hastaneye gitmişler. Doktorlar görür görmez hastalık Korona virüse çok benziyor diye tanıyı koyup hastaneye yatırmışlar, hemen tedavi başlamış. Test yapılmış, kendisinin testi negatif çıkmış, tedavisi devam ettiği için ve nefes almada güçlük, öksürük devam ettiği için hastane tutulmuş.

Geçirdiğim en zor hastalık

Eşinde fazla bir belirti olmasa da hafif bir soğuk algınlığı gibi bir rahatsızlığı varmış. Bağdat’ı hastaneye yatırdıktan sonra köye geri dönmüş. Kocasının testinin pozitif çıkması üzerine köyden geri çağrılarak Numune hastanesine yatırılmış. Süleyman Çınar da hastalığı daha hafif belirtilerle geçirmekte ve hala hastanede tedavi altında bulunmakta. Bağdat tekrar edilen testinin sonucunu bekliyor, kuru öksürük devam ediyor.

Bu arada İstanbul’dan gelen, yemek götürdükleri komşularında da hastalık ortaya çıkmış ve onlarda hastaneye yatırılmış, hastalığın onlarda daha ağır seyrettiğini öğrenmişler.

Bağdat Çınar 50 yaşına kadar bir çok hastalık geçirdiğini, 4 tane doğum yaptığını ancak hiçbirisinin kendisini bu hastalık kadar perişan etmediğini ve yormadığını söylüyor, kendisini çok halsiz ve güçsüz hissediyor. Hastaneden tamamen iyileşip köyündeki evine ve ineklerine kavuşacağı günleri özlemle bekliyor.

Ablası ve eniştesinde hastalık tespit edildikten sonra Bağdat’ın erkek kardeşi Adem Sarı Jandarma, Kaymakamlık ve Sağlık Müdürlüğünü durumdan haberdar ederek köyde bir çok vak’a olabileceğini ve karantinaya alınmasını talep etmiş. Bunun üzerine Yusufoğlan köyü 17 Nisan 2020 itibariyle karantinaya alınarak giriş çıkışlara kapatılmış.

 

 

Köye cenaze getirenler giremedi

Sivas’da vefat eden Sultan adlı  köylünün cenazesi defnedilmek için 18 Nisan 2020 de köye götürüldüğünde cenazeyi götürenlere Jandarma tarafından “ Köye girerseniz tekrar çıkamazsınız, 14 gün kalmanız gerekir” denilmiş.. Bunun üzerine köyde yaşayanlar cenazeyi köye girişte teslim alarak defnetmişler. Sivas’dan gelenler köye giremeden geri dönmüş. Vefat eden Sultan’ın tek çocuğu, oğlu bile defin için köye giremeden geri dönmek zorunda kalmış. Sivas’da yaşayan merhum  Sultan’ın yakınlarına   kronik hastalıklarına eklenen zatürre nedeniyle  hayatını kaybettiği ,  Korona virüs testinin de  negatif çıktığı bildirilmiş.

Halihazırda köyde yaklaşık olarak 600 kişi yaşamakta. Evlerinden çıkamadıkları için bazı köylülerin olup bitenden yeterince haberi olmadığı öğrenildi.

Köyde tarama başlatıldı

Köyden Sivas Valiliğine ulaşılarak bütün köye test yapılması talebinde bulunulduğu ve hala cevap beklendiği bildirildi.

Bu arada belirtilerin görülmediği ve köy karantinaya alınmadan, 17 Nisan öncesinde köyden özellikle İzmir, Sivas ve İstanbul’a giden gelenler olduğu biliniyor.

Sivas’da yaşayan ve ablasının hastalığı ile yakından ilgilendiği için olayın nispeten kısa sürede ortaya çıkmasını sağlayan  Adem Sarı’  köylüleri büyük bir salgından korumuş gibi görünüyor.  Bununla birlikte Adem Sarı tehlikenin hala devam ettiğini kimlere bulaştığının tarama yapılırsa anlaşılacağını , bu sürede bütün köylülerin çok dikkat etmesi ve karantina kurallarına uyması gerektiğini  ifade ediyor.

İstanbul’dan köydeki evlerine  yaklaşık 2 hafta dönen Zabit Babatumaz ise  annesi ve babası ile 20 gün önce köye döndüklerini, 14 gün kimseyle görüşmediklerini ve kendileri izole ettiklerini tam süre dolmuşken köyün tamamına karantina geldiğini ve artık bütün kapıların kapandığı ifade etti. Zabit hasta olan ailelerin nispeten köyün dışında yaşadığı ve köyün içiyle fazla irtibatları olmadığı için başka kişilere bulaşma ihtimalinin az olduğunu da ekledi.  Zabit Babtutmaz Jandarmaların sık sık köy içinde devriye dolaşarak kontrol yaptıklarını da sözlerine ekledi.

Gülseren Tozkoparan Jordan

18.04.2020